Příslušenství
Pokud pijeme čaj z krásných šálků a konviček, přidá se k výjimečné chuti také estetický prožitek. K ohřátí a zchlazení vody je nejjednodušší použít konvici z varného skla. Existuje mnoho druhů čajových konvic a šálků z pálené hlíny, porcelánu, skla či litiny, pro všechny druhy čaje.
Známý je způsob výroby z nepálené kameniny, tzv. I–hsing. Vynikající jsou japonské litinové konvice, bývají ale také velmi drahé. Čajoví labužníci mívají pro různé typy čajů rozdílné konvičky. Stejně jako u dobrého jídla i zde použité „nádobí“ ovlivní výsledný požitek z čaje. Nevhodné jsou kovové konvice, ty mohou negativně ovlivnit výslednou chuť čaje. Při přípravě je dobré nechat čajové lístky volně plavat v konvici, bez různých filtrů či sítek. Konvičky vyplachujeme pouze čistou vodou, bez saponátů.
Konvičky a misky na japonský zelený čaj
V Japonsku se zelený čaj (sencha) připravuje do malých hliněných konviček, tzv. kjúsú (postranní držení) nebo shiboridashi (bez držadla). Jsou jednoduché a elegantní. Zevnitř je v hubičce jemné sítko, což umožní snadnou přípravu několika nálevů. Konvičky tohoto typu jsou vyráběny ze zeleného a červeného jílu dle původních postupů bez glazury, ale s velmi jemným vyleštěním. Spolu s šálky se dnes vyrábí již jen v několika tradičních hrnčířských dílnách v Japonsku. Moderní čajová keramika skýtá jak tyto tradiční leštěné konvičky, tak množství půvabných glazur mnohdy doplněných drobnými výtvarnými prvky.
Obecně platí, že čím kvalitnější je čaj, tím menší by měla být konvička. A naopak, čím menší je konvička, tím kvalitnější nálev díky ní vytvoříme.
Během cest či časově vypjatých dnů někdy uvítáme zjednodušení přípravy v podobě čajových filtrů či konvic s louhovacím sítkem, které po odpovídající době louhování prostě vyjmeme. K častým pomůckám čajovníka patří také různé lžičky na nabírání a dózy na skladování čaje.
Pokud chceme, najdeme nepřeberné množství čajového příslušenství - chladítka, ohřívátka, míchátka atd.