Bhutan Ja Aum
země původu Bhútán
Chcete pomoci s objednávkou?
+420 777 052 974
Originální lokální bhútánská podoba čaje od producentů z družstva Samcholing's Tea Growers' Cooperative z oblasti Trongsa v centrálním hornatém Bhútánu. Čajovníky typu China přivezené v padesátých letech dvacátého století ze sousedního Darjeelingu rostou v nadmořské výšce 1800 metrů. Způsobem zpracování zcela raritní čaj, který se nepodobá ničemu, s čím jsme se doposud setkali. Tento čaj se v Bhútánu nejčastěji popíjí jako Suja (súdža), osolený tibetský čaj s máslem a mlékem. Setkáme se i s klasickou přípravou louhováním v horké vodě. Tmavě hnědý až černý suchý list s vyšším obsahem stonků a větviček, bez známek jakéhokoliv tvarování s velmi intenzivní dřevitou, lehce navinulou až živočišnou vůní. Tmavý nálev připomínající tmavý (shu) puerh s překvapivě delikátní, zemitou a dřevitou, lehce slanou chutí se stopou vlhkého podzimního lesa a hub.
Proces zpracování čaj Ja-Aum
Na tento čaj jsou používány větší odrostlejší lístky včetně řapíků a drobných větviček. Ty jsou hned po sklizni nejprve nadrobno nasekány a pak zhruba deset minut povařeny. Voda je slita a lístky postupně usychají na slunci 2-3 dny. Poté se usušené lístky asi hodinu vaří ve vodě s rozmíchaným dubovým popelem (někdy se používá popel z ječmene, občas i jedlá soda). Během tohoto vaření lístky zcela ztmavnou. Tento mokrý tmavý list je nakupen do silné vrstvy a postupně po dobu jednoho týdne usychá. Během této závěrečné fáze probíhá zároveň proces částečné fermentace listu.
Tradice pití čaje v Bhútánu je velice stará. Je nutné říci, že se sem rozšířila ze sousedního Tibetu. První zmínky sahají až do 7. století našeho letopočtu, avšak větší popularitu získal tibetský máslový čaj ve 13. století. Po staletí se čaj na tibetskou náhorní plošinu dovážel z čínských provincií Yunnan, Sichuan a Hunan. Pokud vám nedá spát podivná kombinace čaje, soli, másla a mléka, vyzkoušejte někdy v mrazivém ránu v nadmořské výšce 4000 metrů misku horkého silného čaje se solí, máslem a mlékem. Jakmile se vám dostane do žaludku, budete připraveni na další den. Pro občasný nedostatek kvalitního čaje se místní naučili si čaj připravovat z místních rostlin a vyvinuli i tento specifický proces zpracování jejich lístků.
Doporučená příprava čaje Ja-Aum
Použijte 5 g čajových lístků na 0,5 l vody prošlé varem a zchladlé na 95ᵒC, louhujte 2–3 minuty. S dobou louhování, teplotou vody i množstvím použitých čajových lístků neváhejte experimentovat. Můžete si také přečíst naše články o přípravě čaje a o kvalitě vody. Tento čaj je možné také připravit na asijský způsob s více nálevy: 5 g čajových lístků na 150 ml vody prošlé varem a zchladlé na 90–95 ᵒC, louhujte 30 vteřin. V dalších nálevech 40, 60 a 90 vteřin.
Příprava tibetského čaje Suja: Do vroucí vody vhodíme čaj a povaříme několik minut, scedíme, podle chuti přidáme mléko, máslo a sůl.
Forma: Černý čaj celolistový
Oblast: Bhútán
Zahrada: Samcholing
Sklizeň: Jarní sklizeň
Rok: 2023
Země původu: Bhútán